Marmara Denizi'nin güneyinde, aynı adla anılan körfezde yer alan Bandırma önemli bir liman kentidir. Ülkemizin üç büyük kenti İstanbul, İzmir ve Bursa'ya ortalama 2 saatlik uzaklıktadır.

Bandırma; kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşım olanaklarının tamamına sahiptir. Karayolu ile Balıkesir üzerinden Ege'ye ve güneye, Bursa üzerinden tüm Anadolu'ya ve İstanbul'a, Çanakkale üzerinden de Trakya'ya, kısaca yurdumuzun her yanına rahat ulaşım olanağı olan bir kenttir.

İstanbul-Bandırma arasındaki hızlı feribot ve deniz otobüsü seferleri, Bandırma'yı İstanbul'un bir parçası konumuna getirmiştir. Bu seferlerle, iki saat gibi kısa bir zamanda, üstelik rahat bir yolculukla İstanbul'a ulaşmak mümkündür. Ayrıca Bandırma'dan düzenli olarak her gün Tekirdağ ve İstanbul'a roro gemisi seferleri yapılmaktadır.

Demiryolunu tercih edenler için ise; feribotla bağlantılı olarak her gün yapılan İzmir-Bandırma arasındaki hızlandırılmış tren seferleri, farklı bir ulaşım alternatifi sunmaktadır.

Bandırma, Marmara Denizi’nin İstanbul’dan sonra ikinci, ülkemizin de beşinci büyük limanına sahiptir. Balıkesir ilinden yapılan ihracatın %90’nı karşılayan Bandırma limanının yıllık ortalama ticaret hacmi ise 800 milyon dolardır.

TÜİK 2016 yılı verilerine göre ilçe nüfusu 149.469 kişidir.

Büyükşehir uygulaması sonrası ilçe alanı 63.500 hektara ulaşmıştır.

Bandırma, bölgenin önde gelen sanayi kentlerinden biridir. İlçede bor madeninin işlendiği fabrikaların yanı sıra gübre, un, yem, çırçır, çeltik, bitkisel yağ, damızlık civciv, etlik piliç, yumurta, salça, dondurulmuş su ürünleri, mermer ve taş işletmeciliği, tarım makinaları ve gıda sanayiinde kullanılan makinaların üretimi yapılmaktadır.

Yeni limanıyla birlikte planlanan Ana Metal ve Makine İhtisas Sanayi Bölgesi, Bandırma’nın sanayi alanında çok farklı bir konuma ulaşmasını sağlayacaktır.

Bandırma son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlarla bir enerji üssü olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Rüzgar enerji santralleri ve doğalgaz çevrim santralleri ile doğa dostu temiz enerji üretimi konusunda önemli bir merkez konuma gelmiştir.

Bandırma ve çevresi turizm açısından da zengin bir potansiyele sahiptir. Dünyaca ünlü Kuşcenneti, antik çağların iki önemli dönemine ait Kyzikos ve Daskyleion kazıları, Kapıdağ'da doğa turizmi, Erdek ve Avşa'da deniz turizmi, Gönen ve Manyas'ta termal turizm bölgemizin önemli zenginlikleri arasında yer almaktadır.

2015 yılında kurulan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi yaklaşık 15 bin öğrenci potansiyeli ile kentimizin önemli dinamiklerinden biridir.