DURSUN MİRZA

Bandırma Belediyesi Başkanı

Dursun MİRZA 1955 yılında Bandırma'da doğdu. İlk ve orta öğretimini Bandırma’da tamamladı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Demokrasi ve Cumhuriyet sevdasıyla, öğrencilik yıllarından itibaren emek ve hak kavgasının, siyasal mücadelenin içinde oldu.

20 yılı aşan siyasal yaşamını, ülkemizin ve Bandırmanın sorunlarının çözümüne yönelik düşünce ve eylemlerle sürdürdü. 1994-1999 döneminde Bandırma Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. 5 yıl CHP Bandırma İlçe Başkanlığını yürüttü.

Değişik zamanlarda CHP Balıkesir İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kurultay Delegeliklerinde bulundu. 2009-2014 döneminde tekrar Belediye Meclis Üyesi olarak seçildi. Bu dönemde ayrıca 5 yıl boyunca Belediye Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü. CHP Belediye Başkan Adayı olarak katıldığı 30 Mart 2014 tarihindeki yerel seçimler sonucu Bandırma Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Evli ve iki erkek çocuk babasıdır.

DURSUN <b>MİRZA</b>

BAŞKANIN MESAJI

2014 yerel seçimlerinde; hoşgörünün, özgürlüğün ve sosyal yaşamın kenti olan Bandırma’ya hizmet etme olanağını sunan ve bizi bu göreve layık gören halkımıza teşekkür ederek sözlerime başlıyorum.

Bandırma 2014 yılından bu yana her gün yeni ve dikkat çeken hizmetlerle tanışıyor. Hazırlık, altyapı çalışmaları, planlama ve proje oluşumlarının ardından, dev projelerin birer birer hizmete girmesiyle, kentimizin daha çağdaş bir görünüme kavuştuğu yeni bir aşamayı yaşıyoruz.

Bandırma 2014 yılıyla birlikte Büyükşehir gerçeği ile tanıştı. Seçimler öncesi allanıp pullanarak halkımıza anlatılan, Bandırma’nın adeta hizmete boğulacağı vaatleriyle vatandaşımıza sunulan Büyükşehir bugüne kadar Bandırma’ya hep olumsuzluk olarak yansımıştır. Önümüzdeki yıllarda bu tablonun değişerek, Büyükşehir Belediyesi’nin artık Bandırma’da güzel hizmetlerini göreceğimizi umut etmek istiyoruz.

Büyükşehirle birlikte Bandırma Belediyesi’nin gelirleri % 40 oranında azalmıştır. Bunu bir mazeret olarak değil, somut bir gerçek olduğu için, Bandırma’nın hakkını savunmak için söylüyoruz. Bandırma’dan alınan bu payın Bandırma’ya hizmet olarak geri dönmemiş olmasına dikkat çekiyor, bu haksızlığa son verilmesini istiyoruz.

Gelirlerimizin böyle büyük bir oranda azalmasına, yine Büyükşehir yasası sonrası yeni mahallelerimiz olan eski köylerimizle birlikte hizmet alanımızın 14 kat genişlemesine rağmen Bandırma Belediyesi hizmet üretme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamamıştır. Bize dayatılan bu olumsuzlukları; halka güvenen bilinçli bir yönetim anlayışıyla aşıyoruz. Mazeret değil hizmet üretme ilkesiyle, halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirme kararlılığıyla ilerliyoruz.

Dört yıla sığdırdığımız hizmetler, Bandırma’ya kazandırdığımız projeler, halkımıza daha çağdaş bir kent yaşamı için sunduğumuz olanaklar bu inancımızın en yeni halkalarıdır.

Bandırma Vapuruyla Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcına adını yazdırmıştır Bandırma. Son Kurşun Anıtıyla da, kurtuluşu müjdeleyen zaferde son silahlı çarpışmaların yaşandığı topraklara ev sahipliği yapmaktadır. Kısaca; kurtuluş savaşının başında da sonunda da Bandırma vardır.
Bandırma, bu farklılığı ve Bandırma’yı bölgenin en önemli kentlerinden biri konumuna getiren özellikleri ile geleceğe güvenle bakmaktadır.
Bandırma Belediyesi olarak, halkımızdan aldığımız destek ve güçle Bandırma’yı çağdaş bir kent haline getirmek hedefiyle bu sürece çok önemli katkılar sağlıyoruz.
Demokrasinin, özgürlüğün, çağdaşlığın, hoşgörünün, saygı ve sevginin kenti olan Bandırma’da bu değerlerin en güzel biçimde yaşatılabilmesi için kararlılıkla çalışıyoruz.
Aynı zamanda, Bandırma’ya kentsel anlamda sınıf atlatacak büyük projeleri de planlayıp uygulamaya geçiriyoruz. Donanımlı sosyal alanlarla halkımızın yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bu tür projelerimizi önümüzdeki dönemlerde de yenileriyle sürdüreceğiz.
Sizlerle birlikte hep daha güzele, hep daha iyiye ulaşma kararlılığımız daha da güçleniyor. Halkımızın güveni ve desteğiyle hizmetlerimize devam ediyoruz.
Yeni güzel günlere hep birlikte ulaşmak dileğiyle…

Başkanın Mesajı

BAŞKAN RÖPORTAJLAR